Murata Electronics North America GRM2196P2A2R0CD01D
GRM2196P2A2R0CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A2R0CD01D
Brief Description
CAP CER 2PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A2R0CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A2R0CD01D
QUANTITY
GRM2196P2A2R0CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A2R0CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A2R0CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A2R0CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A2R0CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A2R0CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A2R0CD01D
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC DO204AC datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG YELLOW datasheet.pdf
RES 412 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LABEL ID RATING 0.63"DIA BLK/WHT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN datasheet.pdf