Murata Electronics North America GRM2196P2A3R1CD01D
GRM2196P2A3R1CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A3R1CD01D
Brief Description
CAP CER 3.1PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A3R1CD01D.pdf
Availability of GRM2196P2A3R1CD01D
QUANTITY
GRM2196P2A3R1CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A3R1CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A3R1CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A3R1CD01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A3R1CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A3R1CD01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A3R1CD01D
CONN HEADER 8POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS SNGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 9POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf