Murata Electronics North America GRM2196P2A6R1DZ01D
GRM2196P2A6R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A6R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.1PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A6R1DZ01D.pdf
Availability of GRM2196P2A6R1DZ01D
QUANTITY
GRM2196P2A6R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A6R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A6R1DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A6R1DZ01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A6R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A6R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A6R1DZ01D
SWITCH MINI SPST PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE FAST 1.5A 600V MIDGET datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RELEASABLE TIE 9.06"L 250LB BLK datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 5MM2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
MINIFITJR 18CKT PLUG DR V0 BLACK datasheet.pdf
MICRO 100C P 30" WHT NI datasheet.pdf