Murata Electronics North America GRM2196P2A8R3DZ01D
GRM2196P2A8R3DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A8R3DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.3PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A8R3DZ01D.pdf
Availability of GRM2196P2A8R3DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196P2A8R3DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A8R3DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A8R3DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A8R3DZ01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A8R3DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A8R3DZ01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A8R3DZ01D
RES SMD 442 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
PANEL SIDE 9U X 220MM W/FLANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 12A 6.6 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 144VWM 234.36VC P600 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 23POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf