Murata Electronics North America GRM2196P2A8R7DZ01D
GRM2196P2A8R7DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196P2A8R7DZ01D
Brief Description
CAP CER 8.7PF 100V P2H 0805
Datasheet Download
GRM2196P2A8R7DZ01D.pdf
Availability of GRM2196P2A8R7DZ01D
QUANTITY
GRM2196P2A8R7DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196P2A8R7DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196P2A8R7DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196P2A8R7DZ01D
Related LinksGRM2196P2, GRM2196P2A8R7DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196P2A8R7DZ01D Details Description
Related parts for GRM2196P2A8R7DZ01D
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 2.89K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf