Murata Electronics North America GRM2196R1H241JZ01D
GRM2196R1H241JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R1H241JZ01D
Brief Description
CAP CER 240PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R1H241JZ01D.pdf
Availability of GRM2196R1H241JZ01D
QUANTITY
GRM2196R1H241JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R1H241JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R1H241JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R1H241JZ01D
Related LinksGRM2196R1, GRM2196R1H241JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R1H241JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196R1H241JZ01D
LED ORANGE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SHEET 96 3X4-1/2" 600 PER CASE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MET SIG HDR 4MX5R STB datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
DIE SPRING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf