Murata Electronics North America GRM2196R1H561JZ01D
GRM2196R1H561JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R1H561JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R1H561JZ01D.pdf
Availability of GRM2196R1H561JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196R1H561JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R1H561JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R1H561JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R1H561JZ01D
Related LinksGRM2196R1, GRM2196R1H561JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R1H561JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196R1H561JZ01D
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf