Murata Electronics North America GRM2196R2A4R1CD01D
GRM2196R2A4R1CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A4R1CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.1PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A4R1CD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A4R1CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196R2A4R1CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A4R1CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A4R1CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A4R1CD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A4R1CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A4R1CD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A4R1CD01D
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
VHDM 6R ADV MATE BACKPLANE ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf