Murata Electronics North America GRM2196R2A4R1CD01D
GRM2196R2A4R1CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A4R1CD01D
Brief Description
CAP CER 4.1PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A4R1CD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A4R1CD01D
QUANTITY
GRM2196R2A4R1CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A4R1CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A4R1CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A4R1CD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A4R1CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A4R1CD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A4R1CD01D
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS INLINE SKT datasheet.pdf