Murata Electronics North America GRM2196R2A6R9DD01D
GRM2196R2A6R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A6R9DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.9PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A6R9DD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A6R9DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196R2A6R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A6R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A6R9DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A6R9DD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A6R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A6R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A6R9DD01D
RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HEX BUF/CONV INVERTER 16TSSOP datasheet.pdf
LED IND 3MM BI-LVL GRN DIFF SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf