Murata Electronics North America GRM2196R2A7R0DD01D
GRM2196R2A7R0DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A7R0DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A7R0DD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A7R0DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196R2A7R0DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A7R0DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A7R0DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A7R0DD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A7R0DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A7R0DD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A7R0DD01D
DIODE ZENER 39V 3W SMB datasheet.pdf
IC PREAMP RGB 150MHZ 24-DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE TIE PLATE datasheet.pdf
3,3UF 40V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf