Murata Electronics North America GRM2196R2A8R3DD01D
GRM2196R2A8R3DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A8R3DD01D
Brief Description
CAP CER 8.3PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A8R3DD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A8R3DD01D
QUANTITY
GRM2196R2A8R3DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A8R3DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A8R3DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A8R3DD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A8R3DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A8R3DD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A8R3DD01D
TRANS NPN RF 2.5V SOT-343 datasheet.pdf
CONN DESKTOP BLOCK ASSM 19PS PCB datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.74"L X 3.69"W datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-TSSOP datasheet.pdf
SHEAR BLADE, UPPER RIGHT datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT RECP datasheet.pdf
CRYSTAL 25 MHZ 9PF SMD datasheet.pdf