Murata Electronics North America GRM2196R2A8R5DD01D
GRM2196R2A8R5DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196R2A8R5DD01D
Brief Description
CAP CER 8.5PF 100V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2196R2A8R5DD01D.pdf
Availability of GRM2196R2A8R5DD01D
QUANTITY
GRM2196R2A8R5DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196R2A8R5DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196R2A8R5DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196R2A8R5DD01D
Related LinksGRM2196R2, GRM2196R2A8R5DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196R2A8R5DD01D Details Description
Related parts for GRM2196R2A8R5DD01D
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 19POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC XLATOR LL 2BIT DUAL BIDIR 10Q datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE FERRET datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4.9A 64 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf