Murata Electronics North America GRM2196S1H271JZ01D
GRM2196S1H271JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S1H271JZ01D
Brief Description
CAP CER 270PF 50V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S1H271JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S1H271JZ01D
QUANTITY
GRM2196S1H271JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S1H271JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S1H271JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S1H271JZ01D
Related LinksGRM2196S1, GRM2196S1H271JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S1H271JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S1H271JZ01D
CONV DC/DC 1W 12VIN 9VOUT SIP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL 1A HEX 4SECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN ADAPT AMC JACK TO SMA JACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf