Murata Electronics North America GRM2196S1H391JZ01D
GRM2196S1H391JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S1H391JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S1H391JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S1H391JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196S1H391JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S1H391JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S1H391JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S1H391JZ01D
Related LinksGRM2196S1, GRM2196S1H391JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S1H391JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S1H391JZ01D
IDC CABLE-APK14A/ AE14G / X datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 35VC SOT663 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
RES MO 2W 0.11 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON.AWG20-24;AFS2 datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf