Murata Electronics North America GRM2196S2A110JZ01D
GRM2196S2A110JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A110JZ01D
Brief Description
CAP CER 11PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A110JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S2A110JZ01D
QUANTITY
GRM2196S2A110JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A110JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A110JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A110JZ01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A110JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A110JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A110JZ01D
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP (A-538-04) datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.4 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 32.4 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FILTER SUBMICRON AIR 53634099 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
POWER TRANSMITTER CONTROL IC datasheet.pdf
120V SINGLE PHASE 1-POLE SPD W/ datasheet.pdf