Murata Electronics North America GRM2196S2A160JZ01D
GRM2196S2A160JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A160JZ01D
Brief Description
CAP CER 16PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A160JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S2A160JZ01D
QUANTITY
GRM2196S2A160JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A160JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A160JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance16pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A160JZ01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A160JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A160JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A160JZ01D
FAN AXIAL 127X38.1MM 12V GL12B4 datasheet.pdf