Murata Electronics North America GRM2196S2A360JZ01D
GRM2196S2A360JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A360JZ01D
Brief Description
CAP CER 36PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A360JZ01D.pdf
Availability of GRM2196S2A360JZ01D
QUANTITY
GRM2196S2A360JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A360JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A360JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A360JZ01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A360JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A360JZ01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A360JZ01D
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX21 266MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
MODULE ANT CHIP ZIGBEE 2MW SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf