Murata Electronics North America GRM2196S2A4R0CD01D
GRM2196S2A4R0CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A4R0CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A4R0CD01D.pdf
Availability of GRM2196S2A4R0CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196S2A4R0CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A4R0CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A4R0CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A4R0CD01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A4R0CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A4R0CD01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A4R0CD01D
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM BRACKET MOD datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 13.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 4M 18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf