Murata Electronics North America GRM2196S2A5R2DD01D
GRM2196S2A5R2DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A5R2DD01D
Brief Description
CAP CER 5.2PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A5R2DD01D.pdf
Availability of GRM2196S2A5R2DD01D
QUANTITY
GRM2196S2A5R2DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A5R2DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A5R2DD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A5R2DD01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A5R2DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A5R2DD01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A5R2DD01D
CONN PLUG 5POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
METALLIC COAT NICKEL LARGE HOOK datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 18 AWG SLVR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf