Murata Electronics North America GRM2196S2A8R8DD01D
GRM2196S2A8R8DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196S2A8R8DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.8PF 100V S2H 0805
Datasheet Download
GRM2196S2A8R8DD01D.pdf
Availability of GRM2196S2A8R8DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2196S2A8R8DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196S2A8R8DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196S2A8R8DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196S2A8R8DD01D
Related LinksGRM2196S2, GRM2196S2A8R8DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196S2A8R8DD01D Details Description
Related parts for GRM2196S2A8R8DD01D
JUMPER M2.5X10 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 4K 44PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
RES 300 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 14 7/8-20 datasheet.pdf
6800UF 100V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf