Murata Electronics North America GRM2196T2A2R0CD01D
GRM2196T2A2R0CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2196T2A2R0CD01D
Brief Description
CAP CER 2PF 100V T2H 0805
Datasheet Download
GRM2196T2A2R0CD01D.pdf
Availability of GRM2196T2A2R0CD01D
QUANTITY
GRM2196T2A2R0CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2196T2A2R0CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2196T2A2R0CD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2196T2A2R0CD01D
Related LinksGRM2196T2, GRM2196T2A2R0CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2196T2A2R0CD01D Details Description
Related parts for GRM2196T2A2R0CD01D
IC DECODR/DEMUX 4-16 LINE 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 410 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.020" datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 16V SMD datasheet.pdf