Murata Electronics North America GRM2197U1A393JA01D
GRM2197U1A393JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2197U1A393JA01D
Brief Description
CAP CER 0.039UF 10V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2197U1A393JA01D.pdf
Availability of GRM2197U1A393JA01D
QUANTITY
GRM2197U1A393JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2197U1A393JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM2197U1A393JA01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2197U1A393JA01D
Related LinksGRM2197U1, GRM2197U1A393JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2197U1A393JA01D Details Description
Related parts for GRM2197U1A393JA01D
MIC COND ANALOG UNI -50DB datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A FASTON datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP 120V datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.3S. - 3.7MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.7A 32.5 MOHM datasheet.pdf