Murata Electronics North America GRM2197U2A7R9DD01D
GRM2197U2A7R9DD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2197U2A7R9DD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.9PF 100V U2J 0805
Datasheet Download
GRM2197U2A7R9DD01D.pdf
Availability of GRM2197U2A7R9DD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2197U2A7R9DD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2197U2A7R9DD01D
Internal Part NumberEIS-GRM2197U2A7R9DD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2197U2A7R9DD01D
Related LinksGRM2197U2, GRM2197U2A7R9DD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2197U2A7R9DD01D Details Description
Related parts for GRM2197U2A7R9DD01D
MOSFET 2N-CH 20V 4.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HEATSHK 9.5MM ID 50MM L PRESCORE datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf