Murata Electronics North America GRM219C80J106ME39D
GRM219C80J106ME39D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219C80J106ME39D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0805
Datasheet Download
GRM219C80J106ME39D.pdf
Availability of GRM219C80J106ME39D
QUANTITY
GRM219C80J106ME39D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219C80J106ME39D
Internal Part NumberEIS-GRM219C80J106ME39D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219C80J106ME39D
Related LinksGRM219C80, GRM219C80J106ME39D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219C80J106ME39D Details Description
Related parts for GRM219C80J106ME39D
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 330 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 3" datasheet.pdf