Murata Electronics North America GRM219D71A475KE15D
GRM219D71A475KE15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219D71A475KE15D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X7T 0805
Datasheet Download
GRM219D71A475KE15D.pdf
Availability of GRM219D71A475KE15D
QUANTITY
GRM219D71A475KE15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219D71A475KE15D
Internal Part NumberEIS-GRM219D71A475KE15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219D71A475KE15D
Related LinksGRM219D71, GRM219D71A475KE15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219D71A475KE15D Details Description
Related parts for GRM219D71A475KE15D
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
REPLACEMENT ICE PODS (2) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 123K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf