Murata Electronics North America GRM219D71A475ME15D
GRM219D71A475ME15D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219D71A475ME15D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X7T 0805
Datasheet Download
GRM219D71A475ME15D.pdf
Availability of GRM219D71A475ME15D
QUANTITY
GRM219D71A475ME15D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219D71A475ME15D
Internal Part NumberEIS-GRM219D71A475ME15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219D71A475ME15D
Related LinksGRM219D71, GRM219D71A475ME15D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219D71A475ME15D Details Description
Related parts for GRM219D71A475ME15D
LED BLUE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET M5 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AL datasheet.pdf
LED XLAMP 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPST 5A 24V datasheet.pdf
RES 133 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf