Murata Electronics North America GRM219D71C225KA12D
GRM219D71C225KA12D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219D71C225KA12D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7T 0805
Datasheet Download
GRM219D71C225KA12D.pdf
Availability of GRM219D71C225KA12D
QUANTITY
GRM219D71C225KA12D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219D71C225KA12D
Internal Part NumberEIS-GRM219D71C225KA12D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219D71C225KA12D
Related LinksGRM219D71, GRM219D71C225KA12D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219D71C225KA12D Details Description
Related parts for GRM219D71C225KA12D
Connector Receptacle 8 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.6W MONO 10LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 50W TO204AD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf