Murata Electronics North America GRM219F51H105ZA01J
GRM219F51H105ZA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM219F51H105ZA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805
Datasheet Download
GRM219F51H105ZA01J.pdf
Availability of GRM219F51H105ZA01J
QUANTITY
GRM219F51H105ZA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219F51H105ZA01J
Internal Part NumberEIS-GRM219F51H105ZA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219F51H105ZA01J
Related LinksGRM219F51, GRM219F51H105ZA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219F51H105ZA01J Details Description
Related parts for GRM219F51H105ZA01J
DEKAFIX GW 6 MARKED 23 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 459VWM 740VC SMA datasheet.pdf
IC RCVR GPS/GALILEO 46WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT PIN datasheet.pdf