Murata Electronics North America GRM219R61C106MA73D
GRM219R61C106MA73D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R61C106MA73D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
GRM219R61C106MA73D.pdf
Availability of GRM219R61C106MA73D
QUANTITY
GRM219R61C106MA73D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R61C106MA73D
Internal Part NumberEIS-GRM219R61C106MA73D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R61C106MA73D
Related LinksGRM219R61, GRM219R61C106MA73D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R61C106MA73D Details Description
Related parts for GRM219R61C106MA73D
CONN HEADER 6POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.8A 12.4 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 32TQFN datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC HALL SENSOR SWITCH SIP-3 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 480 V datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf