Murata Electronics North America GRM219R61C106MA73D
GRM219R61C106MA73D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R61C106MA73D
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
GRM219R61C106MA73D.pdf
Availability of GRM219R61C106MA73D
QUANTITY
GRM219R61C106MA73D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R61C106MA73D
Internal Part NumberEIS-GRM219R61C106MA73D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R61C106MA73D
Related LinksGRM219R61, GRM219R61C106MA73D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R61C106MA73D Details Description
Related parts for GRM219R61C106MA73D
RES SMD 100 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC SGL 5V 12A OUT 60W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 800V TO-200AB datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10POS T/H datasheet.pdf