Murata Electronics North America GRM219R61H225KE15J
GRM219R61H225KE15J picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R61H225KE15J
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
GRM219R61H225KE15J.pdf
Availability of GRM219R61H225KE15J
QUANTITY
GRM219R61H225KE15J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R61H225KE15J
Internal Part NumberEIS-GRM219R61H225KE15J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R61H225KE15J
Related LinksGRM219R61, GRM219R61H225KE15J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R61H225KE15J Details Description
Related parts for GRM219R61H225KE15J
REGULATR -12V 0.5A 3PIN SMD T/R datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS VERT 5MM datasheet.pdf