Murata Electronics North America GRM219R71C474KA01D
GRM219R71C474KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R71C474KA01D
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
GRM219R71C474KA01D.pdf
Availability of GRM219R71C474KA01D
QUANTITY
GRM219R71C474KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R71C474KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM219R71C474KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R71C474KA01D
Related LinksGRM219R71, GRM219R71C474KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R71C474KA01D Details Description
Related parts for GRM219R71C474KA01D
MOD PWR INLET W/CVR PCB 1.5 PNL datasheet.pdf
TXRX 10/100 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 144PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
POWER STRIP 12OUT 15'CORD RACK datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
12+12 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
LED COB CX1510 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf