Murata Electronics North America GRM219R72A103KA01D
GRM219R72A103KA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM219R72A103KA01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
GRM219R72A103KA01D.pdf
Availability of GRM219R72A103KA01D
QUANTITY
GRM219R72A103KA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM219R72A103KA01D
Internal Part NumberEIS-GRM219R72A103KA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM219R72A103KA01D
Related LinksGRM219R72, GRM219R72A103KA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM219R72A103KA01D Details Description
Related parts for GRM219R72A103KA01D
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 43 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 38 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC datasheet.pdf