Murata Electronics North America GRM21B5C1H183JA01K
GRM21B5C1H183JA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B5C1H183JA01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 0805
Datasheet Download
GRM21B5C1H183JA01K.pdf
Availability of GRM21B5C1H183JA01K
QUANTITY
GRM21B5C1H183JA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B5C1H183JA01K
Internal Part NumberEIS-GRM21B5C1H183JA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B5C1H183JA01K
Related LinksGRM21B5C1, GRM21B5C1H183JA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B5C1H183JA01K Details Description
Related parts for GRM21B5C1H183JA01K
CONN RCPT 7POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DELAY LN 10TAP 250NS 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SLIDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf