Murata Electronics North America GRM21B6P1H561JZ01L
GRM21B6P1H561JZ01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B6P1H561JZ01L
Brief Description
CAP CER 560PF 50V P2H 0805
Datasheet Download
GRM21B6P1H561JZ01L.pdf
Availability of GRM21B6P1H561JZ01L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM21B6P1H561JZ01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B6P1H561JZ01L
Internal Part NumberEIS-GRM21B6P1H561JZ01L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B6P1H561JZ01L
Related LinksGRM21B6P1, GRM21B6P1H561JZ01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B6P1H561JZ01L Details Description
Related parts for GRM21B6P1H561JZ01L
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 931K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 40A 5LFPAK datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5MM datasheet.pdf
BT MM DEV KIT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80MSPS 40QFN datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM DIA 19.5MM RA datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 140NH 56A 0.29 MOHM datasheet.pdf