Murata Electronics North America GRM21B7U1A683JA01L
GRM21B7U1A683JA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B7U1A683JA01L
Brief Description
CAP CER 0.068UF 10V U2J 0805
Datasheet Download
GRM21B7U1A683JA01L.pdf
Availability of GRM21B7U1A683JA01L
QUANTITY
GRM21B7U1A683JA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B7U1A683JA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21B7U1A683JA01L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B7U1A683JA01L
Related LinksGRM21B7U1, GRM21B7U1A683JA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B7U1A683JA01L Details Description
Related parts for GRM21B7U1A683JA01L
FIXED IND 390NH 640MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
381 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP datasheet.pdf
CAP POLY 0.033UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V 250 kSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf