Murata Electronics North America GRM21B7U1A823JA01L
GRM21B7U1A823JA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21B7U1A823JA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 10V U2J 0805
Datasheet Download
GRM21B7U1A823JA01L.pdf
Availability of GRM21B7U1A823JA01L
QUANTITY
GRM21B7U1A823JA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21B7U1A823JA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21B7U1A823JA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21B7U1A823JA01L
Related LinksGRM21B7U1, GRM21B7U1A823JA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21B7U1A823JA01L Details Description
Related parts for GRM21B7U1A823JA01L
RES ARRAY 7 RES 82K OHM 14SOIC datasheet.pdf
BKLT VI804-DP-FC-S/VIM808-DP-FC datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 RAM 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 4V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RGHT ANG W/SCKT datasheet.pdf