Murata Electronics North America GRM21BC81C106KE15L
GRM21BC81C106KE15L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BC81C106KE15L
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
GRM21BC81C106KE15L.pdf
Availability of GRM21BC81C106KE15L
QUANTITY
GRM21BC81C106KE15L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BC81C106KE15L
Internal Part NumberEIS-GRM21BC81C106KE15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BC81C106KE15L
Related LinksGRM21BC81, GRM21BC81C106KE15L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BC81C106KE15L Details Description
Related parts for GRM21BC81C106KE15L
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC TXRX RS232 12-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
BOARD DEMO TSC102 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH LATCHING 2 W/LED LT. ALMO datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf