Murata Electronics North America GRM21BC81C475KA88L
GRM21BC81C475KA88L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BC81C475KA88L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805
Datasheet Download
GRM21BC81C475KA88L.pdf
Availability of GRM21BC81C475KA88L
QUANTITY
GRM21BC81C475KA88L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BC81C475KA88L
Internal Part NumberEIS-GRM21BC81C475KA88L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BC81C475KA88L
Related LinksGRM21BC81, GRM21BC81C475KA88L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BC81C475KA88L Details Description
Related parts for GRM21BC81C475KA88L
RELAY SSR 50A 240VAC AC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HEADER 12PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS GEN-PUR SOT-89 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf