Murata Electronics North America GRM21BC81H475ME11L
GRM21BC81H475ME11L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BC81H475ME11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X6S 0805
Datasheet Download
GRM21BC81H475ME11L.pdf
Availability of GRM21BC81H475ME11L
QUANTITY
GRM21BC81H475ME11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BC81H475ME11L
Internal Part NumberEIS-GRM21BC81H475ME11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BC81H475ME11L
Related LinksGRM21BC81, GRM21BC81H475ME11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BC81H475ME11L Details Description
Related parts for GRM21BC81H475ME11L
CAP ALUM 22000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV 4CH TRANS 16-SO datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/YEL 4.0-5.2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf