Murata Electronics North America GRM21BD71C475KA12L
GRM21BD71C475KA12L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BD71C475KA12L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7T 0805
Datasheet Download
GRM21BD71C475KA12L.pdf
Availability of GRM21BD71C475KA12L
QUANTITY
GRM21BD71C475KA12L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BD71C475KA12L
Internal Part NumberEIS-GRM21BD71C475KA12L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BD71C475KA12L
Related LinksGRM21BD71, GRM21BD71C475KA12L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BD71C475KA12L Details Description
Related parts for GRM21BD71C475KA12L
FILTER LINE 0.5MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
IC TX/RX DUAL RS-232 5V 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 32MHZ RRO 14HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000' datasheet.pdf
ANT PANEL 7DB NMALE datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf