Murata Electronics North America GRM21BR60J225KA01K
GRM21BR60J225KA01K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR60J225KA01K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR60J225KA01K.pdf
Availability of GRM21BR60J225KA01K
QUANTITY
GRM21BR60J225KA01K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR60J225KA01K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR60J225KA01K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR60J225KA01K
Related LinksGRM21BR60, GRM21BR60J225KA01K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR60J225KA01K Details Description
Related parts for GRM21BR60J225KA01K
PROGRAMMER FLASH 49K/77G/78A datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
SPIRAL WRAP PVC 3/8" X 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 20PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.665" 5MM 3LD datasheet.pdf
2250-35 PUNCH SPACER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf