Murata Electronics North America GRM21BR60J225KA01L
GRM21BR60J225KA01L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR60J225KA01L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR60J225KA01L.pdf
Availability of GRM21BR60J225KA01L
QUANTITY
GRM21BR60J225KA01L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR60J225KA01L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR60J225KA01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR60J225KA01L
Related LinksGRM21BR60, GRM21BR60J225KA01L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR60J225KA01L Details Description
Related parts for GRM21BR60J225KA01L
TRANS PNP 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
FERRITE CYL CBL BROADBAND/CLAMP datasheet.pdf
MODULE IGBT CBI E3 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
C/A 62.5/125, LDS, 2.5MM 5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS+1GND CLAMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf