Murata Electronics North America GRM21BR60J475KA11L
GRM21BR60J475KA11L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR60J475KA11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR60J475KA11L.pdf
Availability of GRM21BR60J475KA11L
QUANTITY
GRM21BR60J475KA11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR60J475KA11L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR60J475KA11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR60J475KA11L
Related LinksGRM21BR60, GRM21BR60J475KA11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR60J475KA11L Details Description
Related parts for GRM21BR60J475KA11L
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS W/O POST SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 5 4.5-6MM WHITE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
0805 47K H62 datasheet.pdf
FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf