Murata Electronics North America GRM21BR60J476ME15L
GRM21BR60J476ME15L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR60J476ME15L
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR60J476ME15L.pdf
Availability of GRM21BR60J476ME15L
QUANTITY
GRM21BR60J476ME15L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR60J476ME15L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR60J476ME15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesDerating Recommended
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR60J476ME15L
Related LinksGRM21BR60, GRM21BR60J476ME15L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR60J476ME15L Details Description
Related parts for GRM21BR60J476ME15L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC 8-BIT GENERATOR 28PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 52KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 900W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf