Murata Electronics North America GRM21BR61A476ME15K
GRM21BR61A476ME15K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61A476ME15K
Brief Description
CAP CER 47UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61A476ME15K.pdf
Availability of GRM21BR61A476ME15K
QUANTITY
GRM21BR61A476ME15K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61A476ME15K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61A476ME15K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)