Murata Electronics North America GRM21BR61C106KE15K
GRM21BR61C106KE15K picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61C106KE15K
Brief Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61C106KE15K.pdf
Availability of GRM21BR61C106KE15K
QUANTITY
GRM21BR61C106KE15K Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61C106KE15K
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61C106KE15K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61C106KE15K
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61C106KE15K Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61C106KE15K Details Description
Related parts for GRM21BR61C106KE15K
RES 5.6 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE 0.1MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 5.08"L X 3.31"W datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LINE INTERFACE UNIT 208-PBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
ANT 403MHZ 5MHZ BW 50OHM 1/4WAVE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 9SRT datasheet.pdf