Murata Electronics North America GRM21BR61H475KE51L
GRM21BR61H475KE51L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61H475KE51L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61H475KE51L.pdf
Availability of GRM21BR61H475KE51L
QUANTITY
GRM21BR61H475KE51L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61H475KE51L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61H475KE51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61H475KE51L
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61H475KE51L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61H475KE51L Details Description
Related parts for GRM21BR61H475KE51L
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB50 PLASTIC BLCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 128TAPS SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
IC FPGA 344 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4TP RJ45 datasheet.pdf
BLUE/WHITE WRIST BAND/12' CORD datasheet.pdf
RES 132.8 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 390MA SOT-323 datasheet.pdf