Murata Electronics North America GRM21BR61H475ME51L
GRM21BR61H475ME51L picture photo
Mfg. Part Number
GRM21BR61H475ME51L
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Datasheet Download
GRM21BR61H475ME51L.pdf
Availability of GRM21BR61H475ME51L
QUANTITY
GRM21BR61H475ME51L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM21BR61H475ME51L
Internal Part NumberEIS-GRM21BR61H475ME51L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM21BR61H475ME51L
Related LinksGRM21BR61, GRM21BR61H475ME51L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM21BR61H475ME51L Details Description
Related parts for GRM21BR61H475ME51L
STEPPER MOTOR 5VDC 18DEG BI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 7A SOT223 datasheet.pdf
IC DGTL AUDIO IR RCVR 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 3.5A datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf